top of page

A LEVEL NEDİR

1951 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilerek aynı tarihte İngiltere’de uygulanmaya başlanmış olup genel olarak, üniversite eğitimine ve yükseköğretime hazırlık için ileri düzeyde eğitim alması gereken lise öğrencileri için hazırlanmış uluslararası geçerli bir eğitim ve denklik programıdır.

A Level Recognition için tıklayınız.

A Level, tam zamanlı olarak iki yıl sürer ve iki aşamada tamamlanır: İlk yıl Advanced Subsidiary (AS) denilen tamamlayıcı eğitim ve A2 seviyesi olarak bilinen ikinci yıl eğitiminden oluşmakta olup bunların tamamı A Levels olarak adlandırılmıştır. Her bir aşama tek başına bir kalifikasyon olarak edinilebildiği gibi bütün bir A Levels’in ilk yarısı olarak da alınabilir.

A Levels’da kalifikasyonlar, geleneksel ders çalışma becerileri üzerine yoğunlaşır ve bu kalifikasyonları alan öğrenciler oldukça geniş bir yelpazedeki akademik konuların yanında mesleğe yönelik alan seçimleri de yapabilirler. Esnek müfredatları sayesinde öğrenciler yalnızca İngilizce değil, 60’a yakın konuyu içeren kombinasyonlarda eğitim alabilirler. Okullar, özelleştirilerek bireye uygun hale getirilmiş müfredatlar hazırlayabilir, üniversitelerin ve işverenlerin aradığı bilgi ve algılama becerilerini geliştirebilirler.

A-Level ders programları öğrencilerin konular, özgür öğrenme ve yapıcı düşünme becerileri ile ilgili derin bir anlayış geliştirmesine yardımcı olurlar. Bu nedenle, A Levels programı üniversite, iş hayatı ve yaşam için mükemmel birer hazırlık olarak ün yapmıştır. Bu program öğrencilerin Birleşik Krallık, İrlanda, Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Hindistan, Singapur, Mısır, Ürdün, Güney Afrika, Hollanda, Almanya ve İspanya üniversiteleri dâhil dünyanın en önemli üniversitelerine girmelerini sağlayan, dünya çapında tanınmış bir kalifikasyondur. Birleşik Krallık üniversitelerinin tamamı ve Harvard, Yale, MIT ve Stanford dâhil 450den fazla Amerikan üniversitesi AS ve A Levels’ı kabul etmektedirler.

Bir öğrenci, aldığı her AS ve A Level için ayrı bir not alır. Bu not, en yüksek başarı seviyesi olan A*’dan, geçmek için gerekli olan en düşük performansı gösteren E’ye kadar olan bir not çizelgesine kaydedilir. A Level’de alınan iyi notlar, Amerika’daki ve Kanada’daki üniversitelerde tam bir senelik ileri seviyeye geçiş ya da kredi transferi sağlarlar.

AS ve A Levels, yüksek akademik standartları destekleyen sıkı programlardır. Dünya çapındaki eğitim kurumlarınca tanınırlar ve dünyanın en iyi İngilizce konuşulan üniversitelerine kabul alabilmek için hayati önem taşırlar.

A LEVEL VE IB DİPLOMA KARŞILAŞTIRMASI

Hem A Level hem de IB Diploma Programları, lise eğitim sisteminde en tanınmış nitelikleri olan ve üniversiteye giriş için yüksek başarı düzeyini gösteren programlardır.

IB programı daha kapsamlı bir yaklaşım benimserken İngiliz eğitim sistemi, genellikle altın standart olarak da adlandırılan GCE A Level ile daha dar bir yaklaşımı benimsemiştir. Çocuğunuz için en iyi seçimi yapmak zor olabilir, bu yüzden iki program arasındaki en temel farklılıklara birlikte bakalım isterseniz;

 

  • Uluslararası Bakalorya Diploması (IB); lise mezuniyetine kadar derslere yönelik kapsamlı ve dengeli bir eğitim anlayışındadır.

  • Genel Eğitim Sertifikası (GCE) A Level öğrencileri; üniversitede tercih edecekleri bölümlere hazırlık niteliğinde olan dört dersten üçünü seçerek, kendi branşlarında uzman ve alanlarına hakim olurlar. Ayrıca, notları iyi olan öğrenciler de Amerika’da genellikle yükseköğrenim bursu almaya hak kazanırlar.

  • IB öğrencilerinin; 3 tanesi daha üst düzeyde, 3 tanesi de standart düzeyde olacak şekilde 6 dersi başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca, IB diplomanın temel içeriği olan Bilgi Teorisi’ni (TOK - Theory of Knowledge); yaratıcılık, eyleme dönüştürme ve hizmeti içeren CAS (Creativity - Action - Service) programını başarıyla tamamlamaları ve kapsamlı bir makale yazmaları gerekmektedir.

  • A Level sistemi, hem TOK programına, hem de Cambridge AS Global Perspectives and Research dersiyle beraber uzun ve kapsamlı bir makale içeriğine hitap eder. 

  • IB, eğitime daha kapsamlı yaklaşıyor. Böylece bütün öğrenciler, kabiliyetlerine bakılmaksızın bütün dersleri almak zorunda kalırlar.

  • A Level programını alan öğrenciler, 3 ya da 4 dersi seçerek ilgi alanlarına göre devam edebilir; böylece ilgi, motivasyon ve başarıları daha yüksek olur.

  • IB ve A Level, değerlendirmesi farklı olan iki ayrı programdır. Bütün IB sınavları ders yılı sonunda olurken, A Level 2 süreci içerir; AS ve A2. Bütün sınavları 2 yılın sonunda vermek yerine, sınavların iki aşamada olması öğrencinin, hem artış gösteren bir değerlendirme sistemi içinde yer almasını, hem de AS seviyesinde tek başına bir yeterlilik niteliği edinmesini sağlar.

  • IB öğrencileri, seçtikleri bütün dersler üzerinden aldıkları bir ortalama sonucunda tek bir notla değerlendirilirler. A Level ise alınan her bir ders için ayrı not verir. Bu yüzden de öğrencinin genel not ortalaması, zayıf olduğu ders yüzünden düşmez.

CAMBRIDGE CIE NEDİR?

CAMBRIDGE PROGRAMI

CAMBRIDGE CIE NEDİR?

IGCSE Nedir?

bottom of page