top of page

İLKOKUL REHBERLİK SERVİSİ

İLKOKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE

Rehberlik Servisi

 

1-4. sınıflarda koordineli bir program uygulayan ve çeşitli hizmetler veren  rehber öğretmen bulunmaktadır. Namık Altaş Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi’nin misyonu Namık Altaş Koleji’nde zihinsel gelişimin yanısıra kişisel gelişimi öncelikli hedef alarak, çeşitli kaynaklar yoluyla gelişimsel ve önleyici rehberlik hizmetleri sunabilmektir. Okulumuzun rehberlik programı öğrenci, veli ve öğretmenlerin olumlu öğrenme deneyimleri yaşamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Yaklaşım ve içerik olarak “Gelişimsel ve Önleyici Rehberlik” hizmetleri sunmayı amaçlayan Namık Altaş Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi, ögrencilerin;

 

  • Kendilerini tanımalarına

  • Sağlıklı bir özbenlik geliştirmelerine

  • Kendine – başkalarına saygılı olmalarına

  • Sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel alanlarda gelişmelerine

  • Kişisel sorunları çözme konusunda strateji ve alışkanlıklar geliştirmelerine

  • İlgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda gelişmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

 

1. ÖĞRENCİLERE YÖNELİK

 

Okul psikolojik danışmanının öncelikli görevi, öğrencilere doğrudan destek hizmetleri sağlamaktır. Bu nedenle okul psikolojik danışmanının okulda geçirdiği bir günün önemli bir kısmı öğrencilere yönelik servisler için planlanmaktadır. Okul psikolojik danışmanları öğretmenler ile yakın ilişki içinde çalışarak öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemekte ve bu ihtiyaçlara yönelik planlamalar yapmaktadır.

 

Öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik, öğrencilerden gelen talep (gönüllü) ya da diğer kişiler tarafından yapılan yönlendirmeler doğrultusunda öğrenci ile yapılan planlı ya da spontan görüşmelerdir. Amaç, öğrencinin bulunduğu durumu değerlendirmesine yardımcı olmak, problem çözme becerilerini geliştirmek, duygusal rahatlama sağlamak ve özel durumlara yönelik öğrenci ile ortak hareket planı belirleyebilmek ve uygulanması sırasında destek verebilmektir.

IMG_4949.JPG

Mehriban Günaydın

Rehber Öğretmen

file_edited.jpg

Nur Altaş

Psikolog

Şeyma Zavalsız

AKADEMİK

CAMBRIDGE PROGRAMI

EĞİTİM KADROSU

AKREDİTASYONLAR

REHBERLİK SERVİSİ

ANAOKULU REHBERLİK SERVİSİ

ORTAOKUL REHBERLİK SERVİSİ

LİSE REHBERLİK SERVİSİ

bottom of page